Parę słów o olejach do ciągników

Posted on 22/09/2017 12:00am

Rolnicy posiadają w swoich halach ciągniki i wszelkiego typu maszyny rolnicze. Ich użytkowanie łączy się nie tylko z koniecznością tankowania, kontrolą stanu technicznego lub usuwaniem ewentualnych awarii. Jednym z elementów wymagających stałej kontroli jest olej silnikowy. W jaki sposób dobrać najlepszy olej? Na jakie cechy warto zwrócić uwagę?

silnik
Author: włodi
Source: http://www.flickr.com
Najważniejszym parametrem jest lepkość gdyż informuje, w jaki sposób olej zachowuje się zależnie od temperatury w jakiej pracuje ciągnik. Albowiem im niższe parametry, tym lepiej olej działa na całe serce silnika. Wtedy wolniej gęstnieje, przez co łatwiej uruchomić silnik. Przy wyższych wartościach - środek smarny wraz ze wzrostem temperatury wolniej rzednie. W instrukcjach obsługi wielu ciągników znajdują się tabele, które pozwalają na dopasowanie składu oraz właściwości oleju do warunków klimatycznych panujących tam gdzie ciągnik będzie eksploatowany. Do chłodniejszego klimatu wskazane są środki smarne o mniejszej lepkości, zaś w miejscach, gdzie temperatura jest wyższa zaleca się gęstsze oleje - pozostałe informację dostępne będą tu -. W naszym klimacie należałoby wybrać „złoty środek” - świetny olej do ciągnika.http://www.aab-lt.pl/
Author: Gib Goodrich
Source: http://www.flickr.com
Z powodów ekonomicznych, najbardziej popularne jest używanie olejów mineralnych otrzymywanych w procesie destylacji i rafinacji ropy naftowej. Jednak w sytuacjach, gdy traktory muszą działać w szczególnie trudnych warunkach lub jeżeli chcemy bardzo wydłużać przebiegi między kolejnymi wymianami, konieczne jest używanie olejów syntetycznych, wytworzonych przez człowieka. Taki olej do ciągnika jest odporny na wysokie temperatury i wydłuża żywotność silnika wyraźnie bardziej niż w przypadku olejów mineralnych. Oleje syntetyczne mają jednak pewien minus – dość wysoką cenę, w związku z czym stosowane są tylko wówczas, gdy wymagają tego trudne warunki pracy ciągników. Należy zaznaczyć, iż producenci stawiają sobie za cel, by coraz lepiej dopasowywać swoje oleje do obecnie produkowanych silników, nierzadko produkując asortyment dla określonych marek.

Tags: traktor, asortyment, ciągnik, cylinder